Wszystkich klientów, którzy otwierają lokatę w banku, łączy faktycznie jeden cel – ulokowanie pieniędzy w rachunek pracujący na procent. Cała reszta kryteriów lokaty zależy wyłącznie od preferencji jej właścicieli.

Wytrawni „oszczędzacze” chcąc otrzymywać w krótkim czasie inwestowane pieniądze lokują duże sumy na krótkich lokatach, pokroju kilkunastu, kilkudziesięciu tysięcy. „Najlepsza” lokata zawarta na kilka dni, tygodni, miesiąc, góra kwartał, plus relatywnie kuszące oprocentowanie przyniesie odważnym inwestorom spory zysk finansowy.

Nieporównywalny z klientami, którzy na podobny czas wydobyli z lokaty kilkadziesiąt złotych zysku. Ranking lokat tego nie wskaże, dysproporcja wkładu własnego ma jednak ogromne znaczenie. Widać to szczególnie na lokatach dwuletnich, ale tam na zysk trzeba czekać dwadzieścia cztery miesiące…

Oprocentowanie lokat „krótszych” jest zawsze wyższe od tych zawieranych na rok lub dwa. Przyciągający uwagę przelicznik zysków w przeciągu określonego czasu to jednak nie wszystko. Rachunki zawierane na krótszy czas narażone są na obniżkę wskaźnika oprocentowania.

Przydaje się tutaj zmysł przewidywania rynku. Warto w tym celu uzyskać opinię eksperta z ekonomii, do spraw inwestowania własnych oszczędności. Jeśli wiemy już jaki rodzaj lokaty wybierzemy, specjalista przygotuje nam najlepsze lokaty w swojej „grupie”.

Niższy procent, długi czas oczekiwania, stałe oprocentowanie – to już wyróżniki lokat zawieranych na rok i dwa lata. Takie korzystne lokaty we wrześniu 2019 roku zmuszają klientów do cierpliwości i … odporności na kuszące reklamy i nowinki z innych banków.

Rozwijające się banki będą starały się za wszelką cenę przekonać klienta do siebie oddając mu lokatę z wyższym oprocentowaniem niż w starym, „tradycyjnym” banku. Wykorzystają do tego dużą porcję reklam, banerów i połączeń.